20.2.2017

Letní tábory

Letní zálesácké tábory 1. střediska ZÁLESÁK se konají každé léto na naší zálesácké základně poblíž vesničky Nesměň asi 30 Km jižně od Českých Budějovic.

Safírová růže - 2000

29.7. – 12.8. 2000 Nesměň

Při archeologickém výzkumu pozůstatků antického města Efesos byla v prostoru, kde dříve stával chrám zasvěcený bohyni Artemis, nalezena čtyři přírodně mumifikovaná těla a staré dokumenty. Všem archeologům je záhadou, jak se mohla těla zachovat v tak dobrém stavu, a proto je odvezou do vědeckého centra v městě Sorbona. Při zkoumání těchto těl však začne docházet k podivným úmrtím vědců, kteří přišli s těly do styku. Na univerzitě se rozšíří pověst, že vědci byly nakaženi chorobou, kterou kdysi trpěli Efesané – Thanatovou nemocí. Naštěstí pro vědce je na nalezených dokumentech napsáno, že řecký učenec Markus Arteus nalezl na tuto vážnou nemoc lék. Složení tohoto léku však uvedeno není, a proto se musí pár vybraných jedinců – dětí – vypravit pomocí časoprostorové brány do minulosti a safírovou růži najít. Hledaní jednoho jediného kamene, o kterém nikdo neví, jak vlastně vypadá, nebylo jednoduché, ale děti se zapojením fantazie a umu vše zvládli. Lidstvo je tedy zachráněno. Alespoň pro nějakou dobu.

Organizace hry

Hra je určena pro jednotlivce a družiny. Děti jsou rozděleny do pěti oddílů – legií. Každá legie se dělí na družiny mladších a starších. Hranice mezi starší a mladší kategorií se stanoví individuálně. Každý jednotlivec vystupuje ve hře v roli legionáře. Hru řídí štáb tábora – Caesar se svými Tribuny. Přesný počet etap není zatím stanoven – bude upraveno. Děti soutěží v soutěžích jednotlivců – v legionářských hrách a jsou za své snažení – legionářskou udatnost odměňovány body – Asu dle bodovacího klíče. Legie soutěží v legionářských taženích a jsou odměňovány body – librami stříbra.

Z pohádky do pohádky - 1999

Nesměň 1999

Jako předcházející rok tak i letos se konal tábor v Nesměni. Už podle názvu je jasné, že náplní tábora jsou pohádky. Děti celý tábor sbíraly body a nakupovaly za ně obrázky pohádkových postav. Také etapové hry byly inspirovány pohádkami.

1. den ? Po příjezdu na tábořiště se začala první hra. Děti byly rozděleny do družin a jejich úkolem bylo najít si vedoucí. Po úspěšném hledání se všichni vrátili do tábora. Nastalo velké vybalování a také příprava slavnostního ohně. Poté jsme mohli k němu zasednout. Hrálo se na kytaru a lámaly se jazyky na jazykolamech. Za odříkání byla odměna.a pak byl čas jít do hajan.

2. den ? Po hygieně rozcvička (o kterých není nadále třeba se zmiňovat, protože jsou samozřejmostí). Po snídani jsme strávili výrobou družinových vlajek a značek. Také jsme vymýšleli oddílové pokřiky. Součástí dopoledne byla první celotáborová hra ?Strom života?. Každý si musel vyrobit ptáčka, kterého si potom připnul na uměle vytvořený strom uprostřed tábora. Odpoledne jsme se ke všeobecné radosti vypravili do Besednice na koupaliště. Po návratu jsme se připravili na večerní druhou celotáborovou hru. Za úplné tmy jsme na neznámém místě přísahali věrnost pohádkám.

3. den ? Dopoledne byla určena nalejvárna. Odpoledne jsme hráli bojovou hru s názvem ?Terciánon Datur ? Třetí možnost není?. Úkolem bylo vybrat na každém rozcestí správnou cestu ze tří a dojít co nejrychleji do cíle. Po večeři následoval další v pořadí třetí celotáborová hra ?Jak Křemílek a Vochomůrka vařili šípkový čaj?.

My jsme čaj nahradili bramboračkou.

4.-6. den ? Tyto dny jsme trávili v lese a snažili jsme se přežít. Vybudovali jsme si přístřešek, vařili jsme čajíčky a obědy, hráli hry. Samozřejmě jsme neušli kontrole. Sám náš Náča nás přišel navštívit a obhlídnul jak si vedeme. Poslední noc nás zastihl hrozný liják, ale my jsme to vše zvládli.

7. den ? Vrátili jsme se z lesa dopoledne, po návratu nás čekala celková očista a příprava na příjezd rodičů. Odpoledne byla připravena cesta pohádkovým lesem. Cestu absolvovaly děti i s rodiči. Večer se konala čtvrtá celotáborová hra ?Chrám zasvěcených?, která obsahovala mimo jiné zkoušku ohněm, vodou a zkoušku mlčení. Po skončení i když neradi zalezli do svých pelíšků.

8. den ? Součástí dopoledního programu byla nejenom nalejvárna, ale i sbírání borůvek. K obědu byly borůvkové knedlíky. Odpoledne jsme hráli vodní hry, ke kterým nás donutilo nesnesitelné horko. Když jsme se převlékli do suchého, čekaly nás ?Trifidi?. Večer jsme si zpestřili společenskou hrou ?Kufr?. Po skončení jsme zcela unavení padli do pelechů.

9. den ? Po snídani jsme hráli hru plnou moudrých vět s názvem ?Nápisy krále Ašóky? a aby nám před obědem pořádně vyhládlo zahráli jsme si ještě hru ?Prchající květiny?. Odpoledne zaplnila pátá celotáborová hra ?O kohoutkovi a slepičce?. Běhali jsme po lese a sháněli: rosu pro louku,aby dala trávu kravičce,kravička dala mléko mlynářce,mlynářka otruby pro prasátko, prasátko štětiny ševci, švec boty švadlence, švadlenka šátek studánce, studánka vodu kohoutkovi, který leží v komoře, nožky má nahoře a slepička se bojí, že umře. Celí utahaní a uběhaní jsme ještě hráli hru ?Vyzvědači?. Večerní bojová hra ?Získat oheň? nás utahala natolik, že jsme šli poté rychle spát.

10. den ? Dopoledne zabraly nalejvárny a odpoledne přípravy na večerní program ?Poseidon?. Ten, kdo neměl masku si ji musel vyrobit.Večer začal slavnostní večeří. Děti byly rozděleny podle tříd a vedoucí je obsluhovali. Po večeři se tančilo, hrálo a program zpestřovaly reklamy. Také byla vyhlášena maska večera. Čas neúprosně běžel a zábava se chýlila ke konci. Tak poslední písnička a alou na kutě.

11. den ? O dopolední nalejvárně netřeba snad mluvit. Odpoledne zaplnily dvě hry a to Jetelovo oblíbené ?Epikurovo poselství? a ?Pohádková olympiáda?. Večerní posezení u ohniště, ve kterém bohužel nehořel oheň, zpestřilo ?Pět ran do klobouku?.

12. den ? Dopoledne jsme opět nacpávali své kamarády vědomostmi a abychom z toho nezhloupli, vyrazili jsme odpoledne opět do lesa. Zabývali jsme se ?Lovem orchideí?, také jsme se snažili donést do tábora ?Nebezpečné dědictví?. Někomu se to povedlo, někomu zase ne. Večer jsme se dověděli něco o zálesáckých dovednostech a signálech. Program nese název ?Vole, vleže ke mně?.

13. den ? Předposlední den tábora bylo nutno dokončit nákupy pohádkových bytostí a také nás čekala šestá a poslední celotáborová hra ?O dvanácti měsíčkách?. Odpoledne jsme jako tradičně uklízeli tábor a připravovali slavnostní oheň. U ohně jsme vyhodnotili tábor, rozdali diplomy a upomínkové listy. Poté jsme ještě hráli na kytary a ještě před půlnocí všichni spali ve svých stanech.

14. den ? Čekalo nás jen balení a uklízení, po obědě odjezd autobusem domů.

Loučení není nic veselého, ale můžeme se těšit na příští rok AHOJ.

Oddílové pokřiky

1. oddíl Trpaslíci:
„My jsme malí trpaslíci pracujeme ve dne v noci, máme velkou páru překonáme skálu.“

2. oddíl Čarodějnice: 
„Čarujeme ve dne v noci, všechno máme ve své moci. Černou kočku v erbu máme, všechna kouzla dobře známe.“

3. oddíl Elfové a víly:
„My jsme lesní elfové, my jsme lesní víly, pro záchranu pohádek dáme všechny síly.“

4. oddíl Hastrmani a vodní panny:
„Vodníci a hastrmani, rybičky a vodní panny, pojďte s námi vpřed zatopíme svět.“

5. oddíl Čerti a čertice:
„My jsme čerti z pekla, máme hodně tepla, děti rádi strašíme, oběti si vaříme.“

Svatba Petra Voka - 1998

Nesmeň 17.7-2.8.1998

Jako loni, tak i letos se tábor odehrával ?Ve jménu růže?. Začátek tábora byl silně netradiční. Děti byly rozděleny do čtyř oddílů s tím, že čtvrtý oddíl tvořili odrostlí jedinci, kteří měli na starosti hry a ostatní potřebné věci. Dalším překvapením byla doprava dětí. Tradiční autobus jsme nahradili vlakem. Dovezl děti s některými vedoucími do Velešína a odtud byla vytyčená cesta do tábora. Po cestě bylo úkolem vyluštit tajenku. V táboře následovalo vybalování a po krátkém vyprávění z toho všichni kromě vedoucích to namířili do spacáků.

V neděli večer po celodenní práci na dostavbě tábořiště nás čekal výlet do Českého Krumlova na otáčivé hlediště. Hrála se hra Bouře od světoznámého autora od Williama Shakespeara. Někteří jednotlivci usínali už v autobuse. Do konce představení vydrželi jen nejotrlejší, ale líbilo se všem.

Přes polovinu týdne nás doprovázelo nesnesitelné vedro. Tak nám nezbývalo nic jiného než se chodit koupat do nedalekého koupaliště v Besednici, nebo hrát celé odpoledne vodní hry v táboře. Večery jsme trávili hraním společenských her v hangáru. Zbytek týdne bylo nutné přizpůsobit přípravám na všemi očekávanou svatbu. Bylo potřeba vyrobit vlajky, erby a také připravit výzdobu slavnostní tabule. Pátek byl zpestřen tábornickou maturitou nazvanou rytířské klání.

25.července byla již dlouho očekávaná svatba. Od rána se do tábora sjížděli rodiče oděni do dobových krojů. Během dopoledne rodiče vydělávali svým dítkám penízky v různých soutěžích. Kolem poledne všichni zasedli ke slavnostnímu stolu zpestřeném dobrotami od rodičů. Vrcholem dne byl obřad ve Sv. Jáně nad Malší. Náš průvod prošel celou vesnicí a zastavil se u kostela. Po skončení obřadu nás čekal ještě jeden průvod, tentokrát s koňmi. Po večeři, která následovala ihned po příchodu do tábora nás čekalo předání svatebních darů a následoval ples. Zcela vyčerpáni jsme zalezli do spacáků.

V neděli ráno jsme se probudili zcela připraveni na vlastivědnou expedici. Po obědě jsme vyrazili po svých trasách. První oddíl do Dobrkova , druhý do Něchova, třetí do Sv.Jána a čtvrtý do Strážkovic.

Vlastivědná expedice trvala od neděle do středy. Po návratu do tábora čekalo všechny oddíly zpracování vlastivědné expedice. Po poledním klidu se v lese hrály ?Urkani?. Ve čtvrtek odpoledne všichni vyrazili na orientační běh, čtvrtý oddíl samozřejmě na kolech. Po návratu, který byl pro některé dost pozdní jsme hráli ?Riskuj?.

Na poslední den tábora jsme vybrali Jetelovu oblíbenou hru ?Epikurovo poselství?, utahaní a uběhaní jsme všichni zasedli ke ?Kolotoči?. Slavnostní oheň byl nahrazen společenským večerem. Hrály se hry a na kytaru. V sobotu nás čekalo balení a poslední vybiša tohoto tábora.

Celý průběh tábora byly nalejvárny a jako doprovodný program tradiční bleskovky.

Tábor se vydařil a vlajka zůstala po celý tábor na svým místě. Tak příští rok zase AHOJ.

Ve jménu růže - 1997

Nesměň  1997

Na táboře jsme pokračovali v celoroční hře ? Ve jménu pětilisté růže?.

Páni z Hradce
Vedoucí: Miloš, Efendy, Šárka
„My jsme páni z Hradce, zvládneme vše hladce.?
Páni ze Stráže a Bystřice
Vedoucí: Klusťoška, Drnda, Emajda
?My jsme páni z Bystřice, bohatí jsme velice.?
Páni z Ústí
Vedoucí: Medvěd, Koblih, Lucka
?Vilém je náš vůdce, pochytáme škůdce.?
Páni z Landštejna a Třeboně
Vedoucí: Madrea, Eifelkovka, Mates
?Jihočeské rybníky, lesy, lány, my jsme této země pány.?

Vzhledem k nepřízni počasí jsme hned po příjezdu vyrazili na chvojí, aby tábor získal na kráse a dalo se v něm žít,aniž by se člověk při každém kroku nezabořil po kotníky do bláta. Po této nezbytné kosmetické úpravě tábora, se šli všichni rozděleni po družinách, seznámit s okolím. A po večeři nás čekalo seznámení s programem celého tábora.

V neděli byl do programu zařazen hrneček s vodou pro ty, kterým se nechtělo vstávat.

Při nástupu se vztyčila vlajka. Každodenním dopoledním zaměstnání se stala ?nalejvárna?.

Odpoledne byly, na programu drobné opravy tábora a večer zálesácké signály ?vole, vleže ke mně?. V pondělí opět pršelo a tak se v hangáru uskutečnil velký turnaj v ?člověče nezlob se?. Také se předvedly prvky sebeobrany. Večer mělo vedení ukázky z pohádek a na závěr jsme si zazpívali.

V úterý stále pršelo. Procvičovala se morseovka a azimut. Odpoledne se hráli ?vyzvědači,? děti zjišťovaly všechno možné o vedoucích. Večer byla ?Medůza? a ukázky z reklam.

Ve středu bylo klání v rytířských ctnostech:
1. oslavná píseň na panovníka
2. báseň na svého kancléře
3. šermířské umění
4. slepí rytíři
5. jízda na koni
6. rytířský souboj

Večer měla každá družina za úkol pobavit ostatní. Po večerce si zahráli vedoucí ?tohle je moc malý, bakelitový kelímek bez víčka, od velmi dobrého ovocného jogurtu, z jihočeských mlékáren, státní podnik české Budějovice, s prodlouženou trvanlivostí a logem radia Faktor, obsahující živou biokulturu a proto je velmi dobré jej kupovat.?
No jen to zkuste, zapamatovat si to a bez chyby říct.

Ve čtvrtek se vyhlásil barevný den – každá družina si oblékla věci své barvy (červená, černá, modrá a zelená). Odpoledne se hráli trifidi a zkoušela se sebeobrana. Večer byla hra ?strážci světel?.

V pátek byl den na ruby, kdy mohli děti vedoucím oplatit vše co se jim nelíbilo a naopak. Nastal opravdový chaos. Po večeři měly děti za úkol dostat všemožnými způsoby vedení zpět do tábora ve hře ?kosmické šílenství?. Po večeři realizoval Jetel pro vedoucí ?výsadek?. Všichni se s úspěchem vrátili i s pěknými zážitky.

V sobotu byly hry po družinách a příprava na večerní ples s bohatou hostinou. K tanci hrála skupina ?RUDÍ PSI?, samozřejmě byly na pořadu i hazardní hry. Vrcholem plesu bylo vyhlášení drštičky plesu. Zažili jsme i příjemné překvapení, když nás uprostřed veselí, navštívil náš nejvyšší náčelník Rosťa Zabloudil.

V neděli se konečně vyráželo na vlastivědnou expedici. Během ní měla každá družina popsat určité místo, nasbírat 10 léčivek a 3 horniny. Díky nepřízni počasí jsme se vrátili už v úterý večer.

Ve středu nastal úklid a velké praní. Po obědě se soutěžilo o nejdelší řetěz z oblečení a pak se šlo koupat do Besednice.

Už se nezadržitelně blížil konec a nikomu se nechtělo domů. Počasí nedovolilo slavnostní oheň. A tak vyhodnocení a pouť, na které si každý za své táborové peníze koupil něco na památku. Ještě jsme si zazpívali a šlo se spát. A pak už jen balení, úklid a cesta domů. Snad se za rok zase sejdeme v tak pěkné sestavě jako letos.

Zlatá horečka - 1996

Nesměň 13.-27.7.1996

Po roce jsme opět jeli na tábor ? tentokráte na Nesměň. Někteří z nás se již nemohli dočkat našeho odjezdu, který byl 13.července. Ovšem pohled na tábor nás všechny velice ohromil, protože vše bylo pod bahnem. Díky dobré organizaci se vše podařilo uklidit a po dobře odvedené práci jsme se mohli zabydlit ve stanech. Letos jsme se společně přenesli do doby kovbojů.

Byly opět čtyři družiny:
1. ?Vlčata? ? Andrea, Klofaki, Koblih
2. ?Hříbata? ? Kecka, Klusťoška
3. ?Rychlí jezdci? ? Jana, Kryšot, Drnda
4. ?Divoké koně? ? Jetel, Marťan

Pak nás čekalo seznámení s táborovou hrou a hlavně její zahájení. Hned na začátku jsme se vydali označit území, kde jsme poté mohli rýžovat zlato. Bylo také mnoho možností si vydělat dolary. Této příležitosti se hned všichni chopili. Každý večer nás také čekal slavnostní nástup v našich dobových krojích, kde se vyhodnocovaly hry a rozdávala pošta. Ale pro některé z nás bylo zajímavé i ráno, protože ti co dlouho vyspávali, byli nemilosrdně probuzeni pomocí vody a to pak vstal dobrovolně úplně každý. Tak nám první týden rychle uběhl a my jsme ho zakončili slavnostním ohněm.

Druhá část začala vlastivědnou expedicí. Každá družina se vydala do různých částí jižních Čech. Během expedice se plnily již tradičně nám známé úkoly: 10 listů ,15 léčivých bylinek do herbáře, samorost a popis nějaké vesnice.

Hned po návratu nás čekalo milé překvapení ? večerní country bál, na kterém si všichni dobře zatancovali. Další večer nám předvedlo vedení spolu se sousedskými kamarády indiánského kmene pěkné divadelní představení. V noci nás ale probudil poplach, protože nás přepadli Zálesáci z Komárky. Neměli jsme žádnou šanci, nás byla hrstka a jich pořádná banda. Ale i takové akce patří k táboru.

Poslední den měl každý možnost za své našetřené dolary hrát hazardní hry nebo si něco zakoupit. Večer se připravil slavnostní oheň, kde měla každá družina připravený program, ale také se zde zpívalo dlouho do noci. Ráno se nikomu nechtělo vstávat, ale vše se muselo připravit na odjezd a tak nic jiného nezbylo.

Nakonec nás čekalo rozloučení se slibem, že se za rok zase všichni setkáme na dalším táboře.

Boj o Safírovou růži - 1995

Maják u Borovan – 15.-29.7 1995

15.července po příjezdu na základnu Maják u Borovan se začala expedice na záchranu lidstva před zhoubnou chorobou pojmenovanou podle boha smrti ?Thanata?.
Expedice byla složena ze čtyř na sobě nezávislých výprav.
Prvním úkolem bylo objevit časoprostorový tunel, po průchodu se expedice dostaly do doby antické ? přesněji do roku 31 před naším letopočtem. Všem výpravám se to podařilo, ale tři z nich byly přepadeny, zajaty a odvedeny do tábora Julia Galia Caesara Octaviana.

?A tak začalo naše putování antickým světem po stopách bájného lékaře, který jediný zná lék na chorobu, která sužuje lidstvo. Po boku slavného císaře hledaly legie Minotaurů, Orfeů, Krakenů a Aquilů pod vedením svých senátorů bájnou Safírovou růži a zúčastnili se Césarova tažení proti egyptské královně Kleopatře a Marku Antoniovi. Postupem času získávali legionáři hodnosti ? z otroků se stávali svobodnými občany města Říma ? a za získávanou finanční odměnu si kupovali výstroj a výzbroj, tolik potřebnou v boji s Kleopatrou.

?A než jsme se nadáli uběhly dva týdny a následovalo balení a poněkud překotný a zmatený odjezd domů. Snad každý se domů těšil, ale většině bylo i trochu smutno, že to uběhlo tak rychle.

Letošní tábor skončil, ale za rok se sejdeme znovu?..

Karel IV - 1994

Benešov nad Černou 13.-27.8.1994

Středisko pořádalo opět dva letní tábory. Motivem LVT v Benešově nad Černou byla doba vlády otce vlasti Karla IV. a zúčastnil se ho oddíl Ztracená stopa. Družiníci královští se zdokonalovali v dovednostech potřebných k získání slávy a majetku. Za přítomnosti barona von Holubov, kata a dvorní dámy, při svitu měsíce složili přísahu slavnostní do rukou krále, v hospodě u Šatlavy v hazardních hrách své jmění krátili, v službu gardy královské nastupovali, průzkum na území nepřátelském provedli, na plese královském taneční umění své předvedli a nakonec heslo naše královské proměnili z původního: ?Ke králi, s králem, za krále.? Na proradné: ?Ke králi, s králem, na krále.? a chladnou vodou řeky Černé vládu krále Karla ukončili. V Benešově také tábořil oddíl Dakota, který kromě svého programu pořádal akce pro děti z vlastního sousedního tábora. Zvláště zajímavé byly besedy o indiánech a ukázky jejich zvyků. Náš tábor upoutal i náhodné chodce, kteří si vše zaznamenali videokamerou.

Oddíl Orion se zúčastnil tábora na Líčově, kde účastníky zavedl do Egypta za vlády Amonkastopy, kdy mezi sebou soupeřili o přízeň vyznavači Amona a Atona.

Z deníku náčelníka střediska
Konečně se mohou ukázat, co jako vedoucí celý rok dělali, neboť nadešel opět čas prázdnin a s ním i letní výcvikový tábor. Po loňském krachu jsme se snažili vše vymakat do posledního puntíku a tak po velikých hádkách a dohadech jsme přichystali táborovou hru s názvem „Ve jménu krále“. Tábor se konal od 13. – 27. 8. 1994 v Benešově nad Černou. Přenesli jsme se společně do doby vlády Karla IV. Družiníci královští se zdokonalovali v dovednostech potřebných k získáváni slávy a majetku. Za přítomnosti barona fon Holubof, kata a dvorní dámy, za svitu měsíce složili slavnostní přísahu do rukou krále, v službu gardy královské nastupovali, průzkum na území královském provedli, na plese královském taneční umění předvedli a nakonec heslo naše královské pozměnili z původního: „Ke králi, s králem za krále“, na proradné: „Ke králi, s králem a na krále“ a chladnou vodou říčky Černé též Schwarcavy vládu krále Karla IV. ukončili. Škoda jen, že se mi nepodařilo, co by královi uskutečnit ty tři svatby, snad někdy příště. Nedaleko tábořil též indiánský oddíl Dakota, který kromě svého programu pořádal ukázkové akce pro děti z vlastního i sousedního slovanského tábora. Zvláště zajímavé byly besedy o indiánech a ukázky jejich zvyků. Domnívám se, že až na malé problémy, které vznikly mezi jednotlivými členy vedení, se nám podařilo uspořádat opravdu dobrý tábor, který se může směle zařadit mezi ty povedené.

Středověk - 1993

Nesmeň 2.-16.7.1993

V letošním roce naše středisko uskutečnilo dva tábory. V Nesmeni oddíl Ztracená stopa a Dakota. Orion se již tradičně účastnil tábora na Líčově. Ztracená stopa postavila tábor na břehu potoka. Počasí přálo pouze čtyři dny. Ve chvílích, kdy moc nepršelo se pořádaly různé hry a došlo i k celodenním výletům do vzdálenějšího okolí. Na jednom z nich jsme si ověřili, že pracovat s buzolou není věc jednoduchá. V táboře přišli na pořad takové znalosti jako je hod nožem na cíl, střelba z luku a vzduchovky, znalost lesních plodin, stromů a bylin.

Oddíl Dakota postavil svůj indiánský tábor v blízkosti Ztracené stopy. Návrat na tábořiště v Nesměni byl historickým okamžikem, zde všechno před třemi lety začalo, zde se poprvé většina členů seznámila. Dospěláci se na patnáct dní odpoutali od všedních starostí a problémů. Zkusili si primitivní způsob života indiánů v praxi. Přestože tábor trval pouhých patnáct dnů, všem se moc líbil.

Z deníku náčelníka střediska
Čtvrtý střediskový tábor na Nesměni pod vedením Fausta nedopadl příliš slavně. Dal by se hodnotit jako nejhorší tábor našeho střediska, alespoň jsme se přesvědčili jak důležitá je příprava. Orion jako již v loňském roce se zúčastnil tábora na Líčově. Těch několik věrných co jelo na Nesměň, bohužel po této zkušenosti nabylo přesvědčení, že tábory na Uragánu jim dají více. Byl to poslední impuls k nezúčastňování se střediskových táborů oddílem Orion. Jen oddíl Dakota posílen o rodinu Bláhů a Rosťu (po táboře Čuňase), který se vrátil ne už k dětem, ale mezi dospěláky. Zachránil čest střediskového tábora. Již na tomto táboře se zrodil nápad vydávat střediskový časopis (nyní Táborák). Rosťa oprášil 10 let starý návrh svého oddílového časopisu, který nikdy nevyšel. Po poradě Netopejra a náčelníka Taziho se začíná tvořit jeho nová forma. A tak začátkem září může zasednout redakční rada složená z Zuzky a Rosti, aby připravila nulté číslo.

Rytíři a lapkové - 1992

Rachačky 2-16.8.1992
Tábora se zúčastnily oddíly Ztracená stopa doplněná dětmi z jiných organizací a oddíl Dakota. Orion měl tábor na Líčově na základně Uragán. Ztracená stopa měla jako náplň tábora sedm etap ? Rytíři a lapkové. Počasí bylo nádherné a tak se dostalo i na koupání a hry. V polovině tábora nás navštívil sám velký náčelník s Brna, Rosťa Zabloudil. Oddíl Dakota měl svůj vlastní program. Kromě zálesácké dovednosti se zabýval indiánskou historií a podílel se na zabezpečení některých her pro děti.

Zlatá horečka - 1991

Rachačky 5-31.8.1991

Hlavní vedoucí Pyrotechnik, hospodář Faust, zdravotník Jitka Zábranská, zúčastněné oddíly: Orion, Ztracená stopa, Stopaři a kamarádi a rodiče z Moravy. Mohu s čistým svědomím říci, že jsme zde užili spoustu srandy, zahráli si spoustu bezva her a taky se naučili hodně nového. Jen namátkou si vzpomínám na Siamská dvojčata, kdy dvojice k sobě svázaná zády absolvovala dlouhou trať na jejímž konci je čekala náročná operace vedená Vašem a Jitkou, kteří také rozhodli o pokračování dvojice. Vzpomeňme na Nichtburgerův šestiapůlboj kdy z nenápadného semináře pod vedením Jetela se vyvrbila velká recesní hra, při níž se pobavili jak velcí tak malí. Například běh dvojic v jedné sukni, přehazování těsta jenž nešlo odlepit ani z rukou natož z jiných částí slavnostního oděvu. Tyto dvojice nám pak posloužily i při plavbě na zaoceánském parníku Poseidon. Při této akci jsme také poznali nové kamarády Jiřinu a Honzu Hofmannů, kteří po táboře založili na našem středisku na krátkou dobu malý odloučený oddíl. Krom tradičních Trifidů, vzpomeňme i na nepovedený závod Borodino kdy proti sobě skupiny Francouzů a Rusů bojovaly sice velmi statečně, ale díky nedorozumění Fausta a Jetela každý v jiném lese, na velkou putovní hru Ponny expres kdy Martinův oddíl totálně zakufroval. Nezapomeňme i na prase, které padlo za oběť našemu táboru. Vzpomínáte na tu zabíjačku? Dle tohoto vyprávění to vypadá, že bylo vše v naprostém pořádku, ale nebyli bychom pravdiví kdybychom tomu věřili. Zde se teprve na plno projevily veškeré problémy, které během roku jen tak doutnaly. Vzhledem k tomu, že tábor byl dělán hlavně pro děti dohodli jsme se řešit tyto problémy až po táboře. I tak se domnívám, že tento tábor zanechal ve všech 76 účastnících hluboké zážitky.

Pravěk - 1990

Nesměň 1990

Právě nadešel ten krásný čas prázdnin a nás čeká letní pravěký tábor na Nesměni. Oddíly Ztracená stopa, Orion, děti z Moravy a hrstka spřízněných rodičů se s úsměvem na tváři sešli před školou Maticí školskou, nasedli do autobusu a vyrazili do doby dávno minulé – do pravěku. Po celý tábor byla dobrá nálada. Je fakt, že první týden jsme měli nepříznivé počasí, ale nám to nevadilo. Život v pravěkém táboře nebyl nijak jednoduchý a to jak pro děti tak pro vedoucí, kteří vše museli připravit. Jídlo si děti museli nejdříve najít a v některých případech pochytat. Vejce byla ukryta v hnízdech v korunách stromů, ovoce rozvěšeno okolo, zelenina rostla v zemi, po louce běhali slepice a živí králíci, v potoce se proháněly kapři. Tábor však ohrožovali neustále nadšenci, kteří si přečetli v novinách, že nedaleko Nesměně táboří středisko zálesáků, kteří pečlivě střeží svou vlajku. Prý pokud se někomu podaří vlajku ukrást tábor bude do tří dnů zrušen. A tak se party nadšenců snažily. Celkem za celý tábor nás přepadlo 24 útočníků, bohužel neúspěšně, až na Vlajkový oddíl, který sem zavítal z Komáří louky. My co jsme ten boj zažili bychom mohli vyprávět. Jak Faust skopl útočníka z věže, jak Švub a Kůža do poslední chvíle nevěřili, že nejde o cvičný poplach a jak nakonec náš lesní oddíl odcizil Vlajkovému oddílu veškeré vybavení, vysílačku, doklady a Avii i s řidičem. A tak jsme za svítání vyměnili vlajku za uloupenou kořist a podali si ruce kol malého ohníčku na důkaz přátelství. Tábor byl bezva a věřím, že se všem moc líbil.

Piráti - 2010

Myšárna 2010

V létě jsme se vydali jako strašliví piráti na velmi odvážnou plavbu. V cestě nám stálo mnoho příkoří. Ale, protože jsme měli pro strach uděláno, tak jsme zvládli pokořit rozbouřenou Vltavu, lesní kmen lapků a při tom všem jsme se velmi zasmáli.

Škola čar a kouzel v Nesměnicích - 2010

Nesměň 2010

Letní tábor Škola čar a kouzel v Nesměnicích

S potěšením Vám oznamujeme, že ve škole čar a kouzel v Nesměnicích počítáme se studijním místem i pro Vás. Školní rok začíná 1. srpna 2010. Dostavte se ve 13:15 v hábitu a klobouku na nástupiště  9-, kde bude čekat spěšný vlak do Nesměnic.

Balík plný fotek k prohlédnutí: zde

Slasti otce vlasti - 2010

Nesměň 2010

Úvodní motivace CETEH
Děj CETEH se započíná v roce 1333 kdy mladičký král Karel IV. po studiích na francouzské Sorbonně, kde studoval svobodná práva a učil se vladaření, opouští Itálii a vydává se do svých rodných Čech. Jeho otec Jan Lucemburský na nátlak české šlechty uděluje Karlovi v roce 1334 titul moravského markraběte a pověřuje jej v Čechách, vládou a urovnáním nepokojů v zemi. K Čechám Karel chová zvláštní vztah a to nejen proto, že se tu narodil, ale i proto, že se pokládá za přímého pokračovatele úsilí přemyslovských králů. Touží poznat zemi, z níž odjel před deseti lety. A o které slyšel v poslední době jen vyprávět. Matčina pohřbu se účastnit nemohl, snad proto jeho první kroky vedou v Čechách k jejímu hrobu ve zbraslavském klášteře. 30. října 1333 Karla IV. s velkým dojetím vítá opat Petr Žitavský, k němuž se připojují i zástupci pražských měšťanů a mnozí šlechtici.

Cíl hry
Cílem CETEH je pozvednout zubožené Království české na hlavní sídlo panovníka a co nejvíce rozšířit stávající državy. CETEH sleduje cíle Karel IV., který se snažil dodat zpustošenému království lesk a celosvětový význam, učinit z něj centrum veškeré kultury a vzdělanosti. Pomocí sňatků a diplomatických jednání značně rozšířit a zvelebit říši. Najít kompromis mezi panovnickou mocí a politickými nároky šlechty. Cílem družin je během tábora získat co nejvíce bodů v CETEH a v soutěžích družin. Ty pal vyměnit za území na mapě zemí Koruny české. Vítězem se stane družina, která získá nejvíce bodů a tím největší území. Družiníci získávají body za soutěže jednotlivců, bodování stanů a pochvaly. Ty pak přemění za groše, za které si budou moci nakoupit dárky a sladkosti. Zvítězí Družiník s největším jměním ( počtem bodů).

M*A*S*H - 2009

Nesměň 2009

Posádko Pozor! Byli jste vybráni, aby jste pomáhali zdravotnickému personálu jednotky M*A*S*H 4077. Budete vycvičeni a následně nasazeni do akce. Pamatujte Korea je nehostinná země a jste tu proto, aby jste sloužili vlasti. Slyšeli jste pozdrav kapitána. Posádko Pohov!

Tenkrát na západě - 2009

Nesměň 2009

O prázdninách jsme pořádali letní tábor na naší základně v Nesměni. Název tábora – Tenkrát na západě, dával tušit, o co půjde. Kovbojové, indiáni, banditi a tajemné síly, které ovládal indiánský Šaman, rozpoutali rychlý sled událostí. Samozřejmě nesmím zapomenout na zlatou horečku, která vypukla v táboře po objevení prvních valounů ryzího zlata. Napadení tábora bandity a únos šerifa bylo jaksi samozřejmé dovršení věci. Děti však prokázali velkou odvahu a odhodlání a vše se v dobré obrátilo. Potřebné množství zlata bylo nalezeno ve zlatonosném potoce a šerif byl též osvobozen a banditi byly potupně vyhnáni z našeho kraje. Počasí bylo bezva, žádní marodi, takže se nám ani nechtělo domů. Ale, hola, škola volá, tudíž není zbytí. Rozloučili jsme se a již se těšíme na příští léto.

Čauky zdraví Zdenda.

Tři další balíky fotek tadyzde a tu.

Posvátný kámen Trollů - 2009

2009  Nesměň

„Daleko na západě se rozkládá země zvaná Angland. Žijí tam skromní a pracovití lidé, kteří se věnují pěstování obilí. Jsou však houževnatí, odolní a velmi bojovní, když k nim někdo cizí vkročí do země. Budou klást tvrdý odpor nepřátelům, a proto, kdo půjde pro kámen Trollů, musí být statečný a silný. Musí kámen vypátrat, nalézt, případně vybojovat, přivézt zpět domů a odnést na vrchol předků. Nyní je na vás, abyste hájili čest a statečnost vesnice – národa Vikingů. Jděte a nalezněte kámen Trollů, jenž nás ochrání od všeho zlého. Tak hovořím já, Snorre, šaman vesnice…“

Krotitelé duchů - 2008

2008  Nesměň

V průběhu táborového ohně se ozval hřmot, začali padat rány, létat jiskry a bylo slyšet práskání stromů. V lese nedaleko našeho výcvikového kempu, havaroval letoun, který převážel přísně tajné materiály. Byly to duchové a sice dobří i zlí. Samozřejmě jako naschvál se schránka s duchy otevřela a duchové prchli. Naštěstí jsme byly výcvikový kemp ? krotitelé duchů a proto nebyl problém pro nás, specialisty, duchy opět polapit. Největší práci nám dal pán zla, ale ani ten neodolal našemu týmovému duchu.

Více fotografií: zde

Alchymisté na dvoře Rudolfa II. - 2008

2008  Nesměň

My Rudolf II., císař římský a král český dali jsme na vědomí 48 alchymistům, že velké přání a nesplněný sen ráčíme míti. Tito badatelé, mágové a vědci uvolili se zavítati k Nám na Pražský hrad a byli mnou osobně přivítáni 12. dne měsíce července léta páně 2008. Všichni byli hotovi splniti naše přání tj. objeviti kámen mudrců.

Alchymisté byli rozděleni do 4 cechů a ubytováni přímo v podhradí. Zkoumání jejich započalo velmi záhy a jevilo se velmi soustředěným, byli seznámeni s mnoha odvětvími umění a vědění a jejich obzory se značně rozšířily-přispěli do našich sbírek překrásnými variacemi na nám milou Monu Lisu, též po vzoru skvělého Arcimbolda vytvořili několik portrétů, zevrubně prohlédli útroby lidského těla, seznámili se s géniem pana williama shakespeara a sehráli jeho vrcholné kousky pod širým nebem za neutuchajícího deště kterýžto nás celým naším snažením provázel, pokoušeli se pochopit záhadný pohyb planet…………zkrátka otevřeli pomyslná vrátka mnohých oblastí vědění a umění.

Milostivě jsme udělili audienci i spřízněným alchymistům z okolí, jež se s námi podělili o svá bádání a byli přítomni stvoření umělé bytosti Sirael. Po 14 dnech usilovného bádání a zkoumání a hledání ingrediencí podařilo se na Pražském hradě za naší vzácné přítomnosti a též milostivé pomoci namíchat Kámen mudrců. Alchymisté byli toho večera propuštěni z Našich služeb a byla jim vyplacena odměna. Museli však ještě vlastním podpisem stvrdit, že nikde nevyzradí jak a z čeho se podařilo tuto vzácnost vyrobit. Jsme si totiž vědomi, že vynálezy tohoto druhu jsou nejen přínosem, ale zároveň velkým pokušením a nebezpečím v rukou nepravých lidí.

Jsme potěšeni skutečností,že snažení Našich věrných nebylo marné, nicméně recept na lektvar jsme My císař milostivě spáliti ráčili.

Nechť naše další kroky slunce provází MY RUDOLF II.

Rytíři kulatého stolu - 2007

2007  Nesměň

Na tomto táboře znovu ožívá stará legenda o tajemném meči Excalibru, králi Artušovi, kouzelníku Merlinovi a věrných rytířích kulatého stolu. Rytíři kteří se scházeli ke kulatému stolu za zvuků tajuplné flétny, při které šel mráz po zádech. A pochopitelně nechyběl zlý černý rytíř, který nám unesl krále Artuše, ale věrní poddaní společně rytíři jej vypátrali. Černého rytíře nakonec přemohli a tak se mohla konat slavná svatba Artuše a Minervy.

Cesta tam a zase zpátky - 2007

2007  Nesměň

Před dávnými časy se trpaslík Thror se svým rodem usadil v Hoře a nesmírně zbohatl spoustou zlata a hromadou drahokamů nalezenou při rozšiřování podzemních síní. Stal se králem pod Horou a byl ve velké vážnosti smrtelných lidí,kteří žili na jihu a postupně osidlovali kraj podél Bystré řeky až do údolí ve stínu Hory. Králové si posílali pro jeho kováře a i toho nejméně šikovného bohatě odměňovali. Tak se Thorinovi síně naplnily zbrojí a klenoty a řezbami a poháry. To přilákalo draka Šmaka. Draci kradou zlato a šperky lidem, elfům i trpaslíkům, kde na ně přijdou a hlídají pak naloupenou kořist, dokud jsou naživu. Přiletěl ze severu a usadil se na Hoře a chrlil plameny.Pak se pustil dolů po úbočí.Trpaslíci pospíchali ven svou velkou bránou,ale tam na ně už čekal drak. Nikdo neunikl. Potom vlezl přední bránou dovnitř a vrhl se do všech síní, průchodů a tunelů, štol, sklepení, paláců a chodeb.Po tomhle útoku nezůstal uvnitř žádný z trpaslíků naživu a drak se zmocnil všeho jejich bohatství.

Vydejme se do Středozemě. Do světa lidí,trpaslíků,elfů a hobitů, ale také do světa skřetů, draků a dalších nebezpečných tvorů!

Vydejme se na pomoc potomkům trpaslíků,kteří byli vyhnáni ze svých nádherných zlatých síní pod Horou zlým drakem Šmakem. Cesta to nebude lehká a zažijeme při ní mnohá dobrodružství. Záleží na každém z nás abychom zdolali nástrahy a nebezpečí a pomohli trpaslíkům získat zpět jejich síně plné pokladů.

Dřív nežli vzejde světlo dne,
přes horstvo, jež se v mlze pne,
jdem do hlubin, kde vládne stín,
pro svoje zlato ztracené.

Staří slované - 2006

2006 Nesměň

Pojďte a poslyšte pověsti dávných časů. Poslyšte o našem praotci Čechovi, o předcích, jak přišli do končin naší vlasti a usadili se po Labi i po Vltavě. Slyšte i, co více dochovalo se z temnoty věků, co zůstalo z báječných vypravování přešlých pokolení, jež klaněla se bohům v šeru starých hájů i řekám a svatému živému ohni. Vzpomeňme na časy těch prvních let i na to, jaká byla tenkráte tvářnost naší vlasti, nežli sem vkročilo naše plémě.

Pravěk - 2006

2006 Nesměň

Ocitli jsme se v době kamenné, což u dětí vyvolalo jednoznačnou reakci-nemusíme se mýt! Samozřejmě omyl, pouze jsme si vyzkoušeli život našich předků, jak lovili, v jakých obydlích asi spali, nebo jaké hry hrávali. Byli jsme již vzdělanější, než naši předci a když nás navštívili mamuti tak jsme je nelovili. Tato obrovitá a majestátní zvířata se chodívala za soumraku pást k naší osadě.

Strážci času - 2005

16.7. – 30.7.2005 Nesměň

Letos poprvé jsme se na táboře podívali hned do několika období naší civilizace. Jako strážci času jsme sbírali energii v podobě tachyomů, abychom mohli vrátit dějiny do původního stavu, po tom co je zloděj stroje času zpřeházel. (Je to velmi stručně řečeno)

V podstatě toho co jsme na táboře udělali poprvé bylo víc:

  • Poprvé jsme měli 5 patrol (na konci tábora jsme to brali jako samozřejmost)
  • Poprvé nám vařil nový kuchař a to tak že výborně (díky Jirko)
  • Poprvé byl na Nesmění Gumídek mimo kuchyň to znamená u oddílu
  • Poprvé nebyl na celém táboře Laky, který musel podstoupit operaci koleních vazů
  • Poprvé jsme na táboře neměli rybičkovou pomazánku, což se doufám stalo naposledy

Jen pro informaci za dobu 14 dnů na táboře jsme navštívili tyto období nebo země. Pravěk, Indiány, Japonsko, Řím, Dobytí ráje, Gotické Čechy, Řecko, Rusko, Hollywood a Rok 0. Takže ani děti ani vedoucí se nenudili.;-)

Egypt - 2005

2005  Nesměň

Hned na začátku tábora jsme přistihli dva kněze při oživování mumie. To se jim podařilo, takže nás mumie pronásledovala a škodila kde mohla. Na její zničení bylo zapotřebí splnit mnoho nelehkých úkolů a rozluštit tajné svitky, které nás dovedli k artefaktům, tolik potřebným ke zničení mumie.

Klubíčko pohádek - 2004

16.7. ? 30.7.2004 Nesměň

Celotáborová etapová hra „Klubíčko pohádek“
Cíle hry
V dnešní nelehké době, plné násilí, hrubých slov a drsného chování děti obklopené videem, televizí, počítači, mobilními telefony a  moderními vynálezy zapomínají na krásu přírody, na drobné  maličkosti zpříjemňující život. Mnohdy jsou tím vinni právě rodiče, kteří v honbě za penězi, velmi pracovně zaneprázdněni, nahrazují svoji lásku a pozornost dětem, tím že je zahrnují  drahými dárky domnívaje se, že jim dávají to nejlepší co mohou. A tak děti motivovány televizními hrdiny, kteří jednou ranou zabijí pět mužů a krom vraždění a násilí nic jiného neumí, pomalu zapomínají na klasické české pohádky kde vždy dobro a láska  zvítězí nad  podlostí a každé zlo je po zásluze potrestáno.
Naším cílem je seznámit děti s národními pohádkami, pověstmi a báchorkami, s jejich autory. Naučit děti poznávat přírodu, používat ji, žít v ní a chránit ji. Pohádky coby motivační prvek, nám pak pomohou zvládnout všechny zálesácké dovednosti.

Motivace
Zkáza pohádkové říše je na dosah. Děti  obklopené technikou zapomínají na pohádky, nečtou knížky, rodiče nevyprávějí dětem před spaním. Pohádkové bytosti nezájmem lidí chřadnou a ztrácejí se z knížek, mnohde po nich zůstávají pouze názvy pohádek Král svolal královskou radu a vypsal odměnu za záchranu pohádkové říše. Jediný způsob jak pohádkové postavičky zachránit je projevit o ně zájem a věnovat jim svůj čas a lásku. Podaří se najít dostatek nadšenců, kteří jsou ochotni podniknout tuto nelehkou cestu do zanikající pohádkové říše ? Podaří se zachránit zemi pohádek?

Táborové písně
1. oddíl – Hejkalové 
(melodie na písen „Princezna ze mlejna“)

1. Vím jedno oudolí, vím já pěknej srub,
vede tam cesta hlinitá,
[ : vaří tam Jetýlek, má tam plnej kotýlek,
dobrýho guláše ke snědení : ]

2. Pohádek je málo, ale bude víc,
chceme se o to pokusit,
[ : budem si na ně hrát a přitom se budem smát,
až se budem za břicha popadat : ]

3. Vím jedno pódium „stany bytelný“,
bydlí tam oddíl Hejkalů,
[ : hejkáme po lese, všechno kolem třese se,
pohádky zachránit se podaří : ]

4. Hon na trpaslíky, dvanáct měsíčku,
krtkovi kalhotky šijem,
[ : pokud vám není moc, dobrý večer, dobrou noc,
zamává Jetelíček před spaním : ]

2. oddíl – Maxi Fíci
(melodie na píseň „Statistika“)

1. Král pomalu je bez koruny,
teď zmírají pohádek tuny.
Záchrana je důležitá,
a pro nás na míru šitá.
Ref : Proto jsme tu všichni teď,
na Jetela zpříma hleď,
pohádky dnes zachraňuj,
pak budeš hned přítel můj.

2. Hejkalové hejkaj v lese,
Maxi Fík se zpříma nese,
Sluchátko jen tak křičí,
když Medvídek v okolí fičí.
Ref : Proto jsme tu všichni teď,
na Jetela zpříma hleď,
pohádky dnes zachraňuj,
pak budeš hned přítel můj.

3. Když cekáme v jídelně „ahoj“,
jsme jako jeden velký konvoj.
Pak přijde Jetel, rychle kývne
a hned jsme hlavou všichni v jídle.

Ref : Proto jsme tu všichni teď,
na Jetela zpříma hled,
pohádky dnes zachraňuj,
pak budeš hned přítel můj.

3. oddíl – Utržená sluchátka
(melodie na píseň „Vánoce, Vánoce přicházejí“)

Ref 1 : Z tábora z tábora odcházíme, voláme ahojky.
Už zase z tábora z tábora odcházíme
a jdeme do dálky.

1. Jetelíček to je býček, neskrývanou radost má,
že v kuchyni nehne prstem, tri dny volno má.

Ref 1 : Z tábora z tábora odcházíme, voláme ahojky.
Už zase z tábora z tábora odcházíme
a jdeme do dálky.

2. Dorazíme do Ločenic do krámu se nahrnem,
koupíme si maršmelouny pak je opečem.

Ref 2 : Z Ločenic z Ločenic odcházíme, v batohu sladkosti.
Už zase z Ločenic z Ločenic odcházíme, v batohu sladkosti.

3. Když jsme prišli do Polžova, našli jsme ráj na zemi,
včely ovšem nechtěly nás na svém území.

Ref 3 : Včeličky, včeličky přilétají zdrhejte sluchátka,
protože včeličky, včeličky přilétají zdrhejte sluchátka.

4. Jetel přijel zachránil nás, děkujeme Jetýlku.
Pod širákem našli jsme si krásnou postýlku.

Ref 4 : K Nesměni, k Nesměni se vracíme, bolí nás nožičky.
Obídek, obídek uvaříme, vyndáme si lžičky.

5. Nám se taky klíží zraky, bylo toho trochu moc.
Zalezem si do spacáku a ceká nás noc.

Ref 5 : K táboru, k táboru pospícháme, nabití znalostmi.
Po třech dnech k táboru, k táboru pospícháme, nemáme sladkosti.

4. oddíl – Včelí medvídci
(melodie na píseň „Princezna ze mlejna“)

1. Znám údolí, kde Jetel králem je,
nejhezčí z táboru co znám.
[ : Stavěnej za dřeva, cihel není potřeba,
Povětří přijde k duhu pohádkám : ]

2. Znám naše Hejkaly, Fíky, Sluchátka,
všichni jsou naši přátelé.
[ : Všichni nám maličko rozmotávat klubíčko
pohádek pomáhají vesele : ]

3. My Včelí medvídci oddíl 4. jsme,
pohádky nejraděj máme.
[ : Šmrdlíky sbíráme bzum, bzum přitom zpíváme
s úsměvem všechny prohry přijímáme : ]

4. Bzum…bzum…

Proti všem - 2003

13.7. – 30.7. 2003 Nesměň

Vydáme se společně do XV. století. Do onoho tajemného století kdy se rozvíjí italská renesance a lidé s úžasem obdivují obrazy Leonarda de Vinci, Donatellovy sochy, do století, kdy pokračuje konflikt mezi Anglií a Francií, kterému říkáme století války. Do století, kdy zanikne pod tlakem Turků Byzantská říše, kdy Turci dobudou Konstantinopol. Do století vynálezu knihtisku a zámořských objevů. Doba, kdy v těžkých ranách umírá středověk a v bolestech se rodí novověk. My však nebudeme cestovat po světě, ale přetrpíme si toto období v husitských Čechách.
Na rozhraní XIV. a XV. století bylo české království jedním z nejmocnějších evropských států. Bohatství církve, vysoké šlechty a německých kupců rostlo z potu a krve poddaného lidu, který stále více upadal do bídy. Tehdy začali reformátoři kárati nádheru a rozmařilost pánů avšak především volali po nápravě církve propadající neřestem a touze po majetku a světské moci.
Úsilí těchto reformátorů vrcholilo dílem mistra Jana Husa. Boj proti feudálnímu útisku mohl vésti Hus jen formou náboženskou. A tak volaje po vítězství boží pravdy, volal tím po spravedlivém společenském řádu. Jan Hus se obrátil k nejširším vrstvám lidu a proto se jeho učení stalo myšlenkovým východiskem nového hnutí – nejmohutnějšího revolučního boje do té doby v světových dějinách nepoznaného.

Husitské hnutí trvalo cca 20 let. Po celou tuto dobu se Čechové bránili celému křesťanskému světu s opodstatněným cílem práva na víru, vlastním sebeurčením a národní identitou. Husitské hnutí, třebaže nedosáhlo všech svých cílů, mělo nesmírný význam jak v naší národní minulosti, tak i v dějinném vývoji lidstva vůbec. Český národ v něm, jako první ze všech evropských národů, vystoupil proti nadvládě římské katolické církve a započal tak její dalekosáhlý rozkol, jenž v 16. století vyvrcholil odštěpením protestantských církví od Říma.

Kleopatra - 2002

13.7. – 27.7. 2002 Nesměň

Oblečeni do dlouhých bílých rób hledali děti poklad jednoho z nejbohatších vládců Egypta ? faraóna Mamose. Ve svém putování postupovali podle dochovaných svědectví Mamosova osobního otroka a zároveň jednoho z nejučenějších lidí jeho věku, Taity. Jednotlivé hry, respektive soutěže, byly motivovány příběhy, které popisují putování královny Kleopatry za ztraceným pokladem faraóna Mamose.

Scénář večerního nástupu

Na daný signál zvonem se účastníci tábora ustrojí do předepsaného oděvu a čekají na další signál. Po signálu nastoupí falanga se svými feláhy do určeného tvaru. Po té přichází za zvuku fanfár se svou družinou faraón. Po té jednotlivé falangy zdraví svými pokřiky. Před shromážděné předstoupí strážce knihy mrtvých a přečte denní rozkaz. Při vyslovení jmen (služeb) se jmenovaný ozve zvoláním Héééééj. Při vyhodnocování výsledků soutěží uplynulého dne vystupují ti, kteří se umístili na prvním až třetím místě před faraóna a ten jim osobně předává cenu. Nástup končí pozdravem. Za zvuku fanfár Faraón se svojí družinou odchází.

Ve jménu růže - 2001

4.7. – 28.7. 2001 Nesměň

14ti denní tábor s názvem „Ve jménu růže“ se konal nedaleko Besednice v Jižních čechách. Všichni účastníci tábora se v čase přesunuli do doby vlády pánů z Rožmberka. Čtyři družiny představovaly jednotlivé rody praděda Vítka z Prčice. Každý rod měl svůj vlastní bojový pokřik: I. rod Jindřicha z Hradce – Na modrém poli zlatí se růže každý se bije dokavaď může. II. rod Viléma z Třeboně a Landštejna – Chvála pana našeho Viléma statného, ochráníme jeho čest, vždyť náš pán je Vítkovec. III. rod Sezimy z Ústí – Rytíři ze Sezimova Ústí na své panství nikoho nepustí, černá růže na zlatém poli, každého nepřítele skolí, kdo se jí do cesty postaví toho naše meče zastaví. IV. rod Smila ze Stráže a Bystřice – Modrá růže to jsme my, bitvy máme vyhraný, zlaté pole vlastníme a své statky chráníme.
Každý rod reprezentovalo 10 družiníků vybavených vlastním štítem a oblekem. Tyto rody se utkávaly a soupeřily v průběhu celého tábora ve spoustě her i v několika bitvách. Celé dění na táboře zachycuje básnička, kterou pro Vás napsal Špunt.

Ve volné chvíli
Ve volné chvíli svolal Jetel svoji chasu,
aby se s dětmi vydal proti proudu času.
„Ve Vítka praděda rodu se změnil rázem
potomstvo jeho v úctě před ním kleklo na zem.
Statečné syny podělil svými statky
a pak začali Rožumberské hrátky.
Jindřicha věrně Voky hrál jeho syna,
Jindřichův Hradec věnem měla Kateřina.
Do role Viléma Špunt položil se cele
a Třeboň daroval panně Marcele.
Sezimu zase Laky stvárnil hladce,
Sezimovo Ústí patřilo Kačabě Katce.
Jménem Smil se Sojka zval neleníce,
panství ve stráži připadlo tak Veronice.
Pro svobodné pány, dámy, rytíře i pro páže
dobrodružné expedice, škádlení a masáže
hry a také soutěže plné vítězství i proher
slib věrnosti, zakopaný poklad a bitvy mnohé
ceremoniář Miloš podílel se na té slávě.
Samaritánka Lucie dietou všechny vyléčila hravě.
Kuchařkou Mackem a Gumídkem kuchařem,
každý oběd chutně byl hned uvařen.
I návštěvnici Sášu všichni přijali,
a k poslednímu ohni zasednout nechali.“
Po roce opět ožilo Nesměnské tábořiště.
To byl ale mazec! A co děti čeká příště?

Tajemství Golema, aneb život na dvoře Rudolfa II. - 2017

Informace budou doplněny v nejbližší době.

Děkujeme za pochopení.

Afrika - 2017

Informace budou doplněny v nejbližší době.

Děkujeme za pochopení.

Alchymistou na dvoře císaře Rudolfa II. - 2017

Přeneste se do 16. století a staňte se na 14 dní alchymisty. Nechte se dne přivítat císařem Rudolfem II. na Pražském hradě a pomozte mu splnit jeho velký a doposud nesplněný sen – objevit Kámen mudrců.

Při svém zkoumání se ocitnete v období císařské Prahy a budete mít možnost poznat tehdejší čilý společenský, umělecký i vědecký ruch. Na své cestě za získáním správných ingrediencí na umíchání Kamene mudrců se seznámíte s mnoha významnými postavami té doby a objevíte krásy mnoha odvětví z oblasti umění a vědy. Potkáte například hvězdáře Tycho de Braha a dozvíte se o pohybu planet nebo alchymistu Jeronýma Alessandra Scotta. Po celou dobu budete pronikat do tajů alchymie, naučíte se, co to vlastně alchymie je a také zajímavé a pro mnoho z nás neznalé alchymistické pojmy.

Narnie - 2016

KingComposer error: Video format url incorrect

Za tajemstvím pokladu templářů - 2016

Řád Templářských rytířů byl jedním z největších řádů v historii lidstva. Přesto v pátek 13. října roku 1307 byla většina řádu pozatýkána. Po celá staletí je jejich odkaz opředen tajemstvími a mýty. V posledních letech se do České republiky dostal dlouhá léta utajovaný dokument z vatikánské knihovny: „Processus contra Teplarios“ neboli Procesy s Templáři. Díky němu se můžeme konečně dozvědět, kam zmizelo bohatství a moudrost řádu, kterého se v jeho nejslavnějších dobách bál nejeden panovník v Evropě. Sledujte jejich kroky po území království Koruny České. Vydejte se s námi na tajuplnou a strastiplnou cestu za pokladem Templářských rytířů.

Cesta kolem světa za 80 dní - 2015

V průběhu letního tábora v Nesměni v roce 2015 jsme se pokusili spolu se slavným Philieasem Foggem vyhrát sázku 20 000 liber a objet světa za 80 dní.

Celo táborová hra byla motivována knihou Julia Verna, která vypráví příběh, jenž se začal psáti 2. října 1872 v Anglii. Bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Ostatní členové klubu ihned vyjádří své pochybnosti o provedení této cesty, a tak se Phileas Fogg vsadí o dvacet tisíc liber, že cestu uskuteční. Ještě téhož dne večer se vydává doprovázen svým sluhou na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Foxem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče.

Husité - 2014

Víte, jak válčili husité, kdo byli práčata, jakou měli společnou bojovou píseň či kdo zakládal město Tábor?

Pojďte se s námi přenést do onoho tajemného 15. století, kdy v těžkých ranách umírá středověk a v bolestech se rodí novověk. My však nebudeme cestovat po světě, ale „přetrpíme“ si toto období v husitských Čechách.
Společně s Mistrem Janem z Husince se budeme scházet na táborech lidu. Budeme přítomni kázání v kapli Betlémské, pokusíme se Mistra Jana obhájit před koncilem kostnickým. Po jeho upálení vyházíme konšely z Novoměstské radnice a necháme se naverbovat do vojska Jana Žižky z Trocnova. Po jeho boku budeme válčit nejen na Vítkově, ale třeba i u Tachova. Naučíme se husitský chorál „Ktož sú boží bojovníci“, podrobíme se Žižkovu vojenskému řádu a jistě zažijeme mnoho legrace i ponaučení.

Způsob přihlášení: na tábor 2014 se lze přihlásit pouze vyplněním elektronické přihlášky. Po vyplnění přihlášky ve všech povinných polích, klepnete na tlačítko odeslat a přihláška přijde do našeho rezervačního systému. Počítač Vám ihned automaticky potvrdí přijetí přihlášky a přidělí vám pořadové číslo. Pokud toto potvrzení neobdržíte, je něco špatně. Pokuste se přihlášku odeslat znova. Pozor systém na přihlášení na tábor bude spuštěn ve středu 8. 1. 2014 v 8,00 hod. Přihlášky budou přijímány do vyčerpání kapacity tábora. V loňském roce to trvalo 2 hodiny, ale nemusíte se bát. Nakonec se na tábor dostalo i všichni náhradníci. Zálohu ve výši 200,- Kč bude třeba pak uhradit do konce ledna 2014 na č. účtu, které Vám zašleme spolu s potvrzením.

Staré pověsti české - 2013

Stejně jako v loňském roce, tak i v tom novém letošním pro Vás budeme připravovat letní tábor. Letošní téma bude exkurzem do dějin Slovanů. Během čtrnácti dnů budeme společně procházet historií a starými českými pověstmi. Místo našeho tábořiště se nezměnilo, termín je podobný a ansábl vedoucích a personálu taktéž.

Ani cena tábora se nezměnila, je to opět 3.700 korun. Z této částky je poté záloha 200,- splatná do 28.2.2013 a doplatek 3500,- splatný do 31.5.2013. Pro sourozence máme opět připravenou slevu 500,-

Kapacita tábora je 20 – 30 dětí.

Závazná přihláška ke stáhnutí: zde.

Na skvělých společně strávených 14 dní se moc těší:

Linda Dvořáková – hlavní vedoucí  – kontakt: 608961906
Michal Pavlík – vedoucí celotáborové hry
Helena Eiblová – oddílový vedoucí
Jirka Jirovský – oddílový vedoucí
Radek – GOLEM – Petrášek – oddílový vedoucí
Kristýna Weigertová – oddílový vedoucí
Lucie Dvořáková – kuchyň

Merlin, aneb rytířem kulatého stolu - 2013

Termín: od 13. 7. 2013 do 27. 7. 2013 Prosíme, přivezte nám děti na tábor a podívejte se, kde děti budou trávit část svých prázdnin.

Cena tábora činí 3 700,- Kč
Záloha ve výši 200,-Kč je splatná při podání přihlášky a je nevratná. Po doplacení obdržíte ubytovací poukaz.

Typ tábora: Děti spí ve dvoulůžkových podsadových stanech, umístěných na dřevěných pódiích. Tábor je na naší stálé základně v Nesměni u Besednice asi 25 km od ČB. Strava se podává 5x denně. Po celou dobu tábora probíhá náročný a poutavý program v duchu zálesáckých zvyklostí. Uskuteční se celotáborová hra „Merlin 2013, aneb rytířem kulatého stolu

Způsob přihlášení: na tábor 2013 se lze přihlásit pouze vyplněním elektronické přihlášky. Po vyplnění přihlášky ve všech povinných polích, klepnete na tlačítko odeslat a přihláška přijde do našeho rezervačního systému. Počítač Vám ihned automaticky potvrdí přijetí přihlášky a přidělí vám pořadové číslo. Pokud toto potvrzení neobdržíte, je něco špatně. Pokuste se přihlášku odeslat znova. Pozor systém na přihlášení na tábor bude spuštěn v pondělí 7. 1. 2013 v 8,00 hod. Přihlášky budou přijímány do vyčerpání kapacity tábora. V loňském roce to trvalo 12 minut, ale nemusíte se bát. Nakonec se na tábor dostalo i všech 13 náhradníků. Více jak 9 stávajících účastníků tábora bude v roce 2013 starší 15 let a tak již s námi jet nemohou. Dejte vědět tedy kamarádům a známým svých dětí. Pokud ještě nemají svůj oblíbený tábor, rádi je uvítáme mezi sebou. Zálohu ve výši 200,- Kč bude třeba pak uhradit do konce ledna 2013 na č. účtu, které Vám zašleme spolu s potvrzením.

Tábor má omezenou kapacitu – 48 míst.
Děti budou přijímány podle data doručení závazné přihlášky.
Nenechávejte vše na poslední chvíli, o tábor je veliký zájem.

Říše Fantazie - 2012

Nesměň 2012

Říše fantazie opředena mnohým tajemstvím se začíná rozpadat. Jste tu proto aby jste se pomoci svých snů, pomocí své nebojácnosti proti neurvalým obrům, pomocí odhodlání přemoct nicotu, která nepřetržitě likviduje Fantazii. Zemi, kde není nic nemožného, zemi, kde zvířata mluví lidskou řečí, obři chodí ve stopách trpaslíků, kde sloni mají křídla a ptáci rohy, kde pentlovky odbíjejí v poledne 13 hodin, země, kde pokud budete ve svých hlavičkách chtít a pustíte svoji uzdu fantazie zažijete mnohé dobrodružství.

Musíte vybudovat 4 země, které se vzájemně propojují. Každá země má své obyvatele. Každá je nyní díky začínajícímu zániku ve špatném stavu. Je to ve vašich rukou jak se k tomu postavíte, jak začnete budovat a vzájemně si pomáhat.

Nebude to tak jednoduché jak to vypadá, bránit Vám v tom bude nicota, která vás neustále sleduje, protože ta je základem blížícího zániku říše. Nicota, která se bude se svými pomocníky, snažit nastražovat různé pasti aby se ji podařilo Vás zastavit. Kdy kde se zjeví nebo co provede to nikdo NEVÍ.

Komáří Paseka - 2012

Komáří paseka 2012

Dovolujeme si Vás informovat o letním Zálesáckém táboře Komáří Paseka v Jižních Čechách.
Tábor je určen pro děti od 10 do 17 let.
Termín konání tábora je: neděle 29. července až neděle 12. srpna 2012.
Cena tábora při podání přihlášky do konce května je 1700 Kč.

Zajímá li Vás náš tábor, nebo si jen tak chcete počíst, podívejte se na Manuál Komáří Pasekouke stažení: zde

Další info o táboře na webu tábora: www.326.cz/tabor

Organizační tým tábora na Komáří Pasece

Starověký Egypt, aneb za tajemstvím Amonových kněží - 2012

Nesměň 2012

Letní tábor v Nesmění se koná v termínu od 14. 7. 2012 do 28. 7. 2012. Letos pod názvem „Starověký Egypt, aneb za tajemstvím Amonových kněží“

Termín: od 14. 7. 2012 do 28. 7. 2012 Prosíme, přivezte nám děti na tábor a přijeďte se podívat, kde děti budou trávit část svých prázdnin.

Cena tábora: činí 3 700,- Kč. Záloha ve výši 200,-Kč je splatná při podání přihlášky a je nevratná. Po doplacení obdržíte ubytovací poukaz. I když příští rok se nese ve znamení zdražování, my cenu tábora zvyšovat nebudeme.

Sleva pro sourozence: Vzhledem k tomu, že na tábor jezdí hodně sourozenců a rádi bychom rodinám ušetřili alespoň malou částku, rozhodli jsme se poskytnout Vám slevu 200,-Kč na jedno dítě.

Typ tábora: Děti spí ve dvoulůžkových podsadových stanech, umístěných na dřevěných pódiích. Tábor je na naší stálé základně v Nesměni u Besednice asi 25 km od ČB. Strava se podává 5x denně. Po celou dobu tábora probíhá náročný a poutavý program v duchu zálesáckých zvyklostí. Uskuteční se celotáborová hra „Starověký Egypt, aneb za tajemstvím Amonových kněží“

Návštěvy na táboře: jsou přísně zakázány, ale opět uvažujeme o návštěvním dnu (Út. 24.7.) Informace Vám ještě upřesníme.

Adresa tábora: LVT – ZÁLESÁK; Nesměň 74; 374 01 Trhové Sviny.

Další informace ke stažení: zde

Bránou času do úžasu - 2011

Nesměň 2011

Pozor, pozor u Nesměně v Jihočeském kraji se objevila divná anomálie. Z lesa vycházejjí záblesky světel, jekot, a zlověstné dunění. Záhadologický tým povolává do služeb experty, kteří budou vyškoleni a jako jeden tým dokáže záhadu vyřešit. Členové mise byly rozděleni do specializačních oddílů Chaluháků, Zápalek, Zemíků a Dusíků.

Fotografie ze dne prvého: zde

Fotografie ze dne druhého (Španělsko): zde

Fotografie ze dne třetího (Egypt): zde

Fotografie ze dne čtvrtého (Řím): zde

Fotografie ze dne pátého (Japonsko): zde

Fotografie ze dne šestého až sedmého (Expedice): zde

Fotografie ze dne osmého (Antarktida): zde

Fotografie ze dne devátého (Aztékové): zde

Fotografie ze dne desátého (Hollywood): zde

Fotografie ze dne jedenáctého (Austrálie-Melbourne): zde

Fotografie ze dne dvanáctého (Neandrtálie): zde

Fotografie ze dne třináctého (Rusko): zde

Staročeský rok - 2011

Nesměň 2011

V průběhu letního tábora prožijeme „Staročeský rok“, během kterého si vyzkoušíme jak žili, hospodařili a smýšleli naši předchůdci….

Motivace

Velké množství supermoderní techniky, neustálý spěch, stres a věčné nestíhání jsou fenoménem poslední doby. Děti jsou obrazem svých rodičů a velmi snadno přebírají jejich dobré, ale i ty horší vlastnosti. A tak čím dál více času raději než v přírodě tráví před obrazovkami počítačů či televizí a místo rodinného výletu na hrad, raději putují do supermarketů. Co tomu všemu řekne Matka příroda? Najde se někdo, kdo dokáže zvrátit zběsilý běh světa? Je nejvyšší čas se zamyslet nad smyslem života a navrátit se zpět ke starým tradicím, zvyklostem a zkušenostem našich předků. V průběhu letního tábora prožijeme „Staročeský rok“, během kterého si vyzkoušíme jak žili, hospodařili a smýšleli naši předchůdci. Začneme tříkrálovou koledou, přes masopust, Velikonoce k Filipo-Jakubské noci. Oslavíme dožínky, zažijeme vesnickou svatbu, abychom vše zakončili vánočními svátky. Připomeňme si lidové zvyky, tradice, koledy, písničky a pohádky.

Nesměň 2011

V průběhu letního tábora prožijeme „Staročeský rok“, během kterého si vyzkoušíme jak žili, hospodařili a smýšleli naši předchůdci….

Motivace

Velké množství supermoderní techniky, neustálý spěch, stres a věčné nestíhání jsou fenoménem poslední doby. Děti jsou obrazem svých rodičů a velmi snadno přebírají jejich dobré, ale i ty horší vlastnosti. A tak čím dál více času raději než v přírodě tráví před obrazovkami počítačů či televizí a místo rodinného výletu na hrad, raději putují do supermarketů. Co tomu všemu řekně Matka příroda? Najde se někdo, kdo dokáže zvrátit zběsilý běh světa? Je nejvyšší čas se zamyslet nad smyslem života a navrátit se zpět ke starým tradicím, zvyklostem a zkušenostem našich předků. V průběhu letního tábora prožijeme „Staročeský rok“, během kterého si vyzkoušíme jak žili, hospodařili a smýšleli naši předchůdci. Začneme tříkrálovou koledou, přes masopust, Velikonoce k Filipo-Jakubské noci. Oslavíme dožínky, zažijeme vesnickou svatbu, abychom vše zakončili vánočními svátky. Připomenemesi lidové zvyky, tradice, koledy, písničky a pohádky.